MARATHON RESULTS

1 Philipp Matter (AUT) 3:02 (Course record)

2 Stuart Service (UK) 3:25

3 Marsel Khaidarov (Tatar) 3:37

4 Lourens De Beer (RSA) 3:47

5 Anastasios Atalialis (CYP) 4:01

6 Andraz Renko (Troodosian) 4:02

7 David Gray (UK) 4:07

8 Elena Nikolenko (F) 4:07

8 Elena Nikolenko (F) (CYP) 4:26:27

9 Lisa Hernandez (F) (UK) 4:26:30

10 El-Jesser Nada (F) (LEB) 4:26:39

11 James Hancocks (UK) 4:54

12 Michal Thomka (SVK) 4:55:46

13 Petros Aristidou (CYP) 4:57:53

14 Jacko Jackson (UK) 5:04

15 Darrell Jones (UK) 5:10

16 Marina Melvin (F) (RUS) 5:21

17 Jelena Petrova (F) (CYP) 5:21

18 Yiota Koumourou (F) (CYP) 5:34:50

19 Ross Thomas (UK) 5:36

20 Nikolai Orekhov (Siberian Man) 5:37

 HALF MARATHON RESULTS

 

1 Oscar Sosa (ARG) 1:44,55

2 Costas Apokides (CYP) 1:52,56

3 Nakis Nearchou (CYP) 1:53,11

4 Jurgen Smolle (SWE) 1:57:14

5 Andrey Polyakov (RUS) 2:01

6 Laura Whyms (F) (UK) 2:03

7 Michalis Kallis (CYP) 2:06

8 Kirsty Collins (F) (UK) 2:08

9 Alex Dampier (F) (UK) 2:10

10 Giannos Hadjikoumis (CYP) 2:13 ?

11 Christos Koullas (CYP) 2:13

12 Martha Soteriou (F) (CYP)

13 Ferenc Pittler (HUN) 2:15

14 Bill McCammon (CYP) 2:16,15

15 Nicholas Antoniou (CYP) 2:16,19

16 Svetlana Golobokova (F) (RUS) 2:17

17 Jo Thoma (F) (UK) 2:18

18 Carolina Ugarte (F) (ESP) 2:19

19 Leon Volkerink (NED) 2:20

20 Gergely Szanto (UK) 2:21

21 Mona Helen Leonidou (F) (SWE) 2:22

22 Tasos Anastasiou (CYP) 2:26

23 Botond Ivanyi (Junior) (HUN) 2:26

24 Zoltan Ivanyi (HUN) 2:26

25 Emelie Smolle (F) (SWE) 2:29

26 Tracey Jacovides (F) (CYP) 2:31

27 Dav Hoey (UK) 2:36

28 Andronikos Antreou (CYP) 2:41

29 Dorothey Meikle (F) (UK) 2:42

30 Iwona Blazejewska (F) (POL) 2:43

31 Christo Christoforou (CYP) 2:45

32 Christos Nicolaides (CYP) 2:59

33 Maria Tsoukka (F) (CYP) 3:02

34 Tatiana Christofi (F) RUS) 3:09

5KM RESULTS

 

1 Giorgos Harakis (CYP) 20:36

2 Roman Karakulov (RUS) 20:42

3 Kiryl Kirychenka (BRS) 22:32

4 Yara Rizk (Junior Girl – 16) (LEB) 23:27

5 Michalis Kouloumis (CYP) 23:33

6 Kostas Gerosmou (CYP) 25:04

7 Sergey Bogdanov (RUS) 25:10

8 Victor Iordanous (CYP) 28:01

9 Ervin Hollo (HUN) 28:13

10 Finokypros Filokyprou (CYP) 28:33

11 Maria Lazaridou (F) (CYP) 31:32

12 Yasma Rizk (Junior Girl – 16) (LEB) 31:46

13 Adamos Ioannou (CYP) 34:28

14 Zsigmond Ivanyi (Junior Boy – 10) (HUN) 37:39

15 Lenke Ivanyi (Junior Girl – 13) (HUN) 37:58

16 Yiannis Pavlou (GRE) 38:27

17 Nathalie Karaoghlanian (F) (CYP) 38:27

18 Peter Eskandar (EGY) 42:40

19 Amanda Szkokan (F) (HUN) 44:11

20 Nika Reginiou (F) (CYP) 49:07